RB

Rozpísané blogy

___

Umenie a sloboda

Sloboda je umenie. Je to odvaha vybrať si smer a žať plody svojich rozhodnutí. Je to zodpovednosť za to, čo vytvorím. Nie za to, ako si to niekto interpretuje. Byť slobodným je umením. Nie je to v ľudskom svete vôbec samozrejmosť… pozlátko je oveľa častejšie než esencia slobody.

Generácie majstrov meditácie vedno tvrdia, že vnútorná sloboda len v malej miere závisí od vonkajších okolností. Napriek tomu obvykle meditujú v tichu. A pracujú. Množstvo mníchov z krajín ako Tibet bojuje za slobodu. Dalailáma je aktívny, píše knihy, chodí na konferencie, stretáva sa s ľuďmi. Ani vtáky nemajú slobodu zadarmo. Ľudia už vôbec nie.

Čo nám bráni v slobode? Navonok sú to plagiátori slobody, ktorým v skutočnosti sloboda prekáža. Boja sa jej neistôt. Ale sloboda nie je to, že sa o nás niekto postará. To je bezpečie. V bezpečí sme zbavení zodpovednosti za ten pohár teplého mlieka, ktorý nám večer priesie mamička. Každý potrebujeme nejakú mieru bezpečia, ale táto potreba je charakteristická pre detstvo, nezrelosť, odkázanosť, nie však pre slobodu, ktorá je plodom zrelosti. 

Vovnútri našej slobode bráni strach o ten pohár mlieka. Kto z nás si to dokáže priznať? Sloboda nie je voľný pád. Skok z okna nie je odvaha, ale stratenosť. Sloboda je vnútorná integrita. Rovnováha medzi povinnosťou a zodpovednosťou. Je ťažko kombinovateľná s marketingovým kúzlením. V slobode musíme uniesť určitú mieru samoty, keď si meriame sily najmä s vlastnými slabosťami. Nie je to budovanie impéria, ani kmeňové potľapkávnie sa pod radmi zástav. Nepomôžu terénne autá, brady po hruď, dready po pás, tetovania na krku. Všetky silácke reči, zákernosť, aj nepochopiteľná krutosť, sú zúrením dieťaťa, čo nedostalo svoje mliečko a je mu jedno že porozbíja všetky šálky.