RB

Rozpísané blogy

___

Môže smutná pieseň potešiť?

Ako som už písal v jednom z predošlých blogov, v posledných rokoch sa mi akosi ťažšie píšu pozitívne piesne. Nech robím, čo robím, spontánne mi prichádzajú podnety skôr na tie smutnejšie. Je to akoby v rozpore s mojou predošlou tvorbou a tým, o čo som sa snažil na albume ŽI MA. No, nič sa nedá robiť, aj s touto pravdou sa treba vyrovnať. Preto som sa rozhodol krotiť svoju autocenzúru a radšej nachádzať pozitíva aj v smutných piesňach.
Prvým pozitívom je autenticita. V umení je obvykle lepší štamprlík pravých sĺz, než plechovka redbulu. Akokoľvek navoniate gýč, páchne. Obzvlášť ľuďom s dobrým vkusom. Niežeby “energeťák” nebol nikdy a na nič dobrý. Ale keď si môžem vybrať, dám si zelený čaj, alebo dúšku.
Druhým pozitívom je to, že môj smútok môže akoby objať a uznať aj smútky iných ľudí. Niekedy pociťujeme silnú ľútosť, ale nechceme ňou príliš zaťažovať svoje okolie. Alebo nikto v našom okolí nemá kapacitu dostatočne pochopiť to, čo nás trápi, vtedy, keď to potrebujeme. V horšom prípade je nášmu okoliu náš smútok ukradnutý. Možno práve vtedy je čas pustiť si pesničky, ktoré vyjadrujú to, čo cítime. Azda si pri tom uvedomíme, že aj keď sa vo svojom okolí môžme cítiť sami, celkovo sami nie sme.
Do tretice mi napadá, že tak, ako je nám zle po pokazenom jedle, niekedy proste zákonite musíme pociťovať smútok, prípadne aj s prímesou zúfalstva či hnevu. Samozrejme, ak je naše srdce otvorené. A opäť som pri autenticite. Ak niečo nemám rád, tak sú to falošné úsmevy, predstieraná pohoda, či iná forma neúprimnosti.
Vo svete bilboardov, reklám, pretekov za pôžitkom, môže byť niekedy práve smútok tou štipkou soli, potrebnou na to, aby sme mohli prehltnúť, čo nemôžme vypľuť. Oporou v nesení toho, čo treba uniesť. Nie, netreba sa vyžívať v ľútosti. Poďakovať, poučiť sa a ísť ďalej, práve vďaka prežitku skutočného smútku.
Takže áno, radšej budem venovať časť života smutným piesňam, než bráneniu ilúzií o tradíciách, hraniu sa na najväčšieho Slováka, či konzervovaniu status quo za cenu popretia slobody života.